СУМААС ТӨРӨН ГАРСАН АЛДАРТНУУД 

 АРДЫН ХУВЬСГАЛЫН ПАРТИЗАНУУД

  1. 1. А.Самбуу                  1891 Дэлгэр
  1. 2. Б.Очир                       1893 Хайрхан
  1. 3. Б.Пүрэв                     1897 Баянгол
  1. 4. Б.Ширчинхүү           1903 Хайрхан
  1. 5. Б.Гавал                     1900 Хайрхан
  1. 6. Б.Нямбай                 1903 Хайрхан
  1. 7. В.Балдорж                 1903 Хайрхан
  1. 8. В.Баяр                        1897 Өвөр
  1. 9. Б.Соном                     1899 Дэлгэр

10. Г.Гомбо                      1894 Баянгол

11. Г.Чадраабал             1891 Хайрхан

12. Б.Даваа                      1894 Дэлгэр

13. Д.Рэнцэн                    1894 Дарви

14. Д.Баатар                    1897 Дарви

15. Д.Дэлэг                       1896 Дэлгэр

16. Ж.Бямбадорж           1896 хайрхан

17. Ж.Дамдин                 1896 Хөвхөр

18. Ж.Чулуун                 1897 Хайрхан

19. З.Гомбо                    1896 Хайрхан

20. М.Лувсан                   1897 Хайрхан

21. Н.Дэлэг                       1892 Хайрхан

22. Н.Дамдинзэвэг         1901 Баянгол

23. Ё.Түдэв                       1895 Хайрхан

24. П.Пүрэвжав                 1895 Өвөр

25. Ц.Лувсаншарав       1884 Дэлгэр

26. Ц.Лувсан                    1884 Дэлгэр

27. Т.Дэлэг                       1895 Дарви

28. Ч.Лодон                      1898 Дарви

29. Ч.Гомбо                      1896 Хайрхан

30. Ш.Дамдинжав         1886 Хайрхан

31. Ш.Нямаа                    1903 Хайрхан

32. С.Цэдэнхүү                1902 Хайрхан

33. С.Санжид                 1896 Баянгол

34. Я.Дэндэв                   1897 Баянгол

35. Д.Дамдинжогсом    1895 Дарви

36. Ж.Самбуу                1891 Дарви

Манай алдартнууд:

  1. 1. Пунцагийн Чогдон                                      Монгол улсын баатар, эх оронч хурандаа
  1. 2. Сономцэвээний Цогтгэрэл    Монгол улсын хөдөлмөрийн баатар, төрийн соёрхолт, алдарт хоньчин
  1. 3. Балданцэрэнгийн Гэндэнпил       Монгол улсын хөдөлмөрийн баатар, Улсын хошой аварга малчин
  1. 4. Бадарчийн Галсандорж                МУ-ын хөдөлмөрийн баатар, улсын хошой аварга малчин
  1. 5. Сүхийн Лхагважав                                      МУ-ын хөдөлмөрийн баатар, МУ-ын 4 баатрын тасгийн дарга, ахмад дайчин, улсын аварга малчин
  1. 6. Ширбазар Лхагва                            МУ-ын хөдөлмөрийн баатар, Улсын хошой аварга малчин
  1. 7. Гүндийн Чунаг                                 МУ-ын хөдөлмөрийн баатар, Улсын ургацын аварга, бригадын дарга, алдарт механикжуулагч
  1. 8. Балдангийн Жав                             МУ-ын хөдөлмөрийн баатар, МУ-ын гавъяат эмч, ардын эмч
  1. 9. Дашийн Мяасүрэн                                      Ардын жүжигчин хөгжмийн зохиолч

10. Рэгзэнгийн Чойдог                                      МУ-ын урлагийн гавъяат зүтгэлтэн, төрийн соёрхолт, хөгжмийн зохиолч

11. Лхагважавын Дамдиндорж          МУ-ын төрийн соёрхолт, мал зүйч

12. Равдангийн Даваадалай                          Самбо бөхийн дэлхийн аварга, жудо бөхийн олимпийн хүрэл медальт, гавъяат тамирчин, МУ-ын начин

13. Ишхүүгийн Даваа                           МУ-ын гавъяат нэгдэлчин,

14. Доржийн Найдан                            МУ-ын гавъяат жүжигчин

15. Зундуйн Галсанданзан                  МУ-ын гавъяат жүжигчин

16. Зундуйн Пүрэвээ                             МУ-ын гавъяат жүжигчин

17. Зундуйн Цагаан                               МУ-ын худалдааны гавъяат ажилтан

18. Цэгмэд Төмөр-очир                         МУ-ын гавъяат хуульч хурандаа

19. Балчингийн Дагвадорж                 МУ-ын гавъяат хуульч

20. Мишигийн Цэрэндорж                   МУ-ын гавъяат багш

21. Мижиддоржийн Цэрэнханд         МУ-ын гавъяат багш

22. Дармаагийн Самбуупүрэв            МУ-ын хүний гавъяат эмч

23. Цэндийн Намжил                           МУ-ын гавъяат уурхайчин

24. Рагчаагийн Жамц                           МУ-ын онц бөгөөд бүрэн эрхт элчин сайд

25. Бат-өлзийн Алагаа                        МУ-ын ойн гавъяат ажилтан

26. Дамдингийн Авирмэд                    МУ-ын хүний гавъяат эмч

27. Намхай-очирын Нямдаваа           МУ-ын хүний гавъяат эмч

28. Гончигийн Базар                             МУ-ын гавъяат багш

29. Арцын Дамдин                                 МУ-ын гавъяат багш

30. Раднаасэдийн Санжаасүрэн       МУ-ын гавъяат багш

31. Дамдингийн Гомбожав                              МУ-ын Худалдааны гавъяат ажилтан

32.  Доржийн Лхаасүрэн                                  МУ-ын гавъяат малчин

33.  Дамбын Сэржээ                              МУ-ын хүний гавъяат эмч

34.  Лодонгийн Мянгаа                                     МУ-ын хүний гавъяат эмч

35.  Галсангийн Зинамидэр                            МУ-ын гавъяат эдийн засагч

36. Найдангийн Төрбат                                   МУ-ын гавъяат Хуульч

37. Жамсрангийн Бямбадорж            МУ-ын гавъяат хуульч

38.  Жанчивдоржийн Даваабал         МУ-ын гавъяат эмч

39.  Лодойн Эрхбаяр                             МУ-ын гавъяат тамирчин

40. Лхагважавын Төмөрчөдөр            МУ-ын гавъяат багш

41.  Ёндонгийн Амгалан                      МУ-ын соёлын гавъяат зүтгэлтэн

42.  Дашзэвэг                                          МУ-ын гавъяат багш

43.  Дамбадаржаа                                 МУ-ын соёлын гавъяат зүтгэлтэн

Манайхаас төрөн гарсан Цэргийн цолтнууд:

  1. 1. О.Үржин                                            Хошууч генерал
  1. 2. П.Чогдон                                            Хурандаа
  1. 3. Дамдин                                              Хурандаа
  1. 4. Д.Алтангэрэл                                    Хурандаа
  1. 5. Ц.Төмөрочир                                    Хурандаа
  1. 6. Д.Дорж                                               Хурандаа
  1. 7. Г.Лувсанноров                                 Хурандаа
  1. 8. Д.Баттүвшин                                     хурандаа
  1. 9. Х.Шагдар                                          Хурандаа

10. Б.Дамдинсүрэн                                Хурандаа

11. Б.Лувсанцэрэн                                 Хурандаа

12. Л.Содномдорж                                 Хурандаа

13. Д.Халтар                                           Хурандаа

14. Баттогтох                                           Хурандаа

15. Д.Гантөмөр                                       Хурандаа

16. Б.Нямсүрэн                                       Хурандаа

17. Д.Ганхүү                                             Хурандаа

ОДОН МЕДАЛЬ, ЖУУХ БИЧГЭЭР ШАГНАГДАГСАД

Сүхбаатарын одонгоор:

  1. 1. Дойнямын Хишигээ /эмэгтэй/     Тэмээчин 1958
  1. 2. Пунцагийн Чогдон                          Улсын баатар -1959, 1971
  1. 3. Сономцэвээний Цогтгэрэл           Хөдөлмөрийн баатар 1959, 1969, 1975
  1. 4. Санжаажавын Равсал                  Улсын сайн малчин – 1959
  1. 5. Лодойн Дамдинхүү                        Улсын сайн малчин – 1959
  1. 6. Балданцэрэнгийн Гэндэнпил      Хөдөлмөрийн баатар 1971, 1976
  1. 7. Сүхийн Лхагважав                                     Хөдөлмөрийн баатар -1971, 1973
  1. 8. Бадарчийн Галсандорж                Хөдөмөрийн баатар – 1979
  1. 9. Гүндийн Чунаг                                 Хөдөлмөрийн баатар 1981, 1986

10. Ширбазар Лхагва                           Хөдөлмөрийн баатар 1991

11. Чойжил Лодон                                 партизан 1991

12. Балдангийн Жав                            Хөдөлмөрийн баатар 2009

Байлдааны гавъяаны улаан тугийн одонгоор:

  1. Пунцагийн Чогдон                          Заставын дарга 1939
  1. Нанзадын Самбуу                          Хоньчин 1939
  1. Мөнхийн Жанчив                           Хоньчин 1945
  1. Гунаажавын Довдон                      Хоньчин 1945
  1. Ядамын Жамц                                 Малчин 1945
  1. Чойжил Лодон                                 партизан 1961

Хөдөлмөрийн гавъяаны улаан тунгийн одонгоор:

  1. 1. Дамбын Равдан                  Малчин 1931
  1. 2. Өнөрийн Ширчин     малчин 1941
  1. 3. Тогтохын Жигмэд                тууварчин 1956
  1. 4. Түдэвийн Шагдаржав          Адуучин 1959
  1. 5. Ванчигийн Сэнгэдорж                    Хоньчин 1959
  1. 6. Цэрэндашийн Гомбо          Хоньчин 1960
  1. 7. Зундуйн Алдар         Адуучин 1961
  1. 8. Батнямын Пүрэвдаш         Тэмээчин  1962
  1. 9. Пунцагийн Чогдон  Улсын баатар 1966

10. Бадарчийн Галсандорж     Хоньчин 1973, 1985

11. Ванчигийн Доржбал           Хоньчин 1976

12. Балданцэрэнгийн Гэндэнпил  Хоньчин 1983

13. Сономцэвээний Цогтгэрэл      Хоньчин 1985

14. Ширбазар Лхагва                     Хоньчин 1986

15. Дашийн Цагаан                         Хоньчин 1991

16. Равдангийн Симбаасүрэн       Хоньчин 1991

17. Зулын Сунрав                           Сургуулийн захирал 1991

18. Дамдингийн Түвдэн                 Алдарт манлай уяач 1995

19. Түвдэнгийн Данзанлхагва      Хүний их эмч 1996

20. Гэндэнгийн Дагвадорж           Улсын сайн малчин -2008

21. Жамбын Норовсамбуу            төр нийгэм, намын ахмад зүтгэлтэн 2 удаа

22. Бат-өлзийн Алагаа                  ойн гавъяат ажилтан 1996

 

Эрдэмтэн, мэргэд

  1. Жанцангийн Мижиддорж                         Гүн манжич
  2. Бат-Өлзийн Цэрэндаш                  Академич АУШУ-ны доктор, пропессор,
  3. Лодонгийн Дорж                             Академич ФМУ-ны доктор
  4. Сэдийн Норовсамбуу                   Академич гүн ухааны доктор
  5. Раднаасэдийн Санжаасүрэн       Химийн ШУ-ын доктор
  6. Арцын Дамдин                                 Эдийн засгийн ШУ-ын доктор
  7. Дамдинчогсомын Жамбал           Химийн ШУ-ын доктор
  8. Даваасамбуугийн Ганболд           ХАА-н ШУ-ны доктор
  9. Хайнзангийн Шагдар                     Түүхийн ШУ-ны доктор
  10. Одхүүгийн Үржин                            Цэргийн ШУ-ын доктор
  11. Гэлэгпилийн Чулуунбаатар         Философын ШУ-ны доктор, пропессор

Академич

  1. Түвдэнгийн Эрхэмбаатар            Анагаах ухааны ШУ-ын доктор
  2. Шайраан Батсүх                             Удирдлагын ШУ-ны доктор
  3. Ёндонгийн Амгалан                        Гандан тэгчлэн хийдийн дэд хамба, гавж
  4. Лувсаншаравын Цэдэндорж        ХАА-н ШУ-ны доктор
  5. Дармаагийн Самбуупүрэв            АУШУ-ны доктор
  6. Балдангийн Жав                             АУ-ны доктор
  7. Доржийн Энэбиш                            АУ-ны доктор
  8. Дамдингийн Авирмэд                    АУ-ны доктор
  9. Намхай-очирын Нямдаваа           АУ-ны доктор
  10. Зинамидэрийн Норсмаа                           АУ-ны доктор
  11. Дамбын Сэржээ                               АУ-ны доктор
  12. Дашийн Содномгомбо                  Философийн ухааны доктор
  13. Дамдингийн Гомбожав                  Философийн ухааны доктор
  14. Дамдингийн Бямбажав                 Философийн ухааны доктор
  15. Ширчингийн Содном                     Философийн ухааны доктор
  16. Цэдэнгомбын Баасанжав             Философийн ухааны доктор
  17. Раднаасэдийн Доржсүрэн           Химийн ухааны доктор
  18. Авирын Чогдон                                Эдийн засгийн ухааны доктор
  19. Гончигийн Базар                             ФМУ-ны доктор
  20. Балжиннямын Түмэн-өлзий         ХАА-н ухааны доктор
  21. Довдонгын Данзан                          ФМУ-ын доктор
  22. Жүрмэддоржийн Баасандорж    ФМУ-ны доктор
  23. Балдансамбуугийн Бавуудорж              Техникийн ухааны доктор
  24. Цогтын Цэдэндамба                      Техникийн ухааны доктор
  25. Лхаажавын Пүрэвдорж                 Техникийн ухааны доктор
  26. Жигмэдийн Бавуусүрэн                Техникийн ухааны доктор
  27. Жаймаагийн Пүрэв                        Техникийн ухааны доктор
  28. Шатраабалын Дашзэвэг                Боловсролын ухааны доктор
  29. Содовын Бадарч                             Хууль зүйн ухааны доктор
  30. Сүрэнгийн Цэрэндорж                   Хууль зүйн ухааны доктор
  31. Дамдинцэрэнгийн Болдцэрэн      Анагаах ухааны доктор
  32. Халтарын Энхжаргал                     Техникийн ухааны доктор
  33. Даваагийн Батдэлгэр                     Газарзүйн ухааны доктор
  34. Цэрэндоржийн Даржаа                 Анагаах ухааны доктор
  35. Даваагийн Лхагвадорж                 Байгалийн ухааны доктор
  36. Сэдийн Санжаабадам                   БС-ын ухааны доктор
  37. Лувсангийн Халтар                        Техникийн ухааны доктор
  38. Жигмэдсэнгийн Цэвээндорж      БС-ын ухааны доктор
  39. Дамдиндоржийн Цэрэнноров      Биологийн ухааны доктор
  40. Жамсрангийн Бямбадорж           Хууль зүйн ухааны доктор
  41. Зинамидэрийн Батбаяр               Хууль зүйн ухааны доктор
  42. Санжаажавын Дамба                    Сурган хүмүүжүүлэх ухааны доктор
  43. Жамцын Нарантуяа                       Эдийн засгийн ухааны доктор
  44. Даваажавын Энхтуяа                   БС-ын ухааны доктор
  45. Мишигийн Думаа                           Химийн ШУ-ын доктор
  46. Рэнцэнлхүндэвийн Мядагмаа      Химийн ухааны доктор
  47. Доржийн Гүндэгмаа                       БС-ын ухааны доктор
  48. Мижиддоржийн Ариунболд         Анагаах ухааны доктор
  49. Алагийн Батсүх                               Эдийн засгийн ухааны доктор
  50. Равжаагийн Наранцэцэг                          СХ ухааны доктор
  51. Чойжилсүрэнгийн Мөнхбаяр      Геологийн ухааны доктор
  52. Цэрэнноровын Ёндонсамбуу      Техникийн ухааны доктор
  53. Жавын Сарантуяа                          Анагаах ухааны доктор
  54. Дамдингийн Чогсом                       Химийн ухааны доктор
  55. Мижиддоржийн Дэлэгмаа            Химийн ухааны доктор
  56. Гомбованжилын Жаргалсайхан             Биологийн ухааны доктор
  57. Жавын Лхагвасүрэн                       Анагаах ухааны доктор
  58. Шагдарсүрэнгийн Сарантуяа      Анагаах ухааны доктор
  59. Баасанхүүгийн Бямбатогтох        Анагаах ухааны доктор
  60. Базарсадын Хосбаяр                    Техникийн ухааны доктор
  61. Түмэннасангийн Нямсүрэн          Урлаг судлалын ухааны доктор
  62. Цэвээнжавын Түдэв                       Геологийн ухааны доктор
  63. Мэндбаярын Бадарч                      Биологийн ухааны доктор
  64. Янжинжавын Бат-очир                  Техникийн ухааны доктор
  65. Түдэвдавгын Уранчимэг                Техникийн ухааны доктор
  66. Даваагийн Алтангэрэл                  Биологийн ухааны доктор
  67. Рагчаабазарын Жамц                   Эдийн засгийн ухааны доктор
  68. Гэлэгпилийн Оюунцэцэг                АУ-ны доктор

 

Ардын их хурлын депутат, УИХ-ын гишүүнээр сонгогдогсод:

  1. 1. Рагчаагийн Дармаа                                   Аймгийн дарга – Анхдугаар 1951
  1. 2. Ширбазарын Галсандавга           Сүү тосны мастер – 2 дахь 1954
  1. 3. Дэндэвийн Олдох                           Аймгийн дарга -2 дахь 1954
  1. 4. Цэгмэдийн Төмөрочир                              НАХХ-ийн дарга – 2 дахь 1954
  1. 5. Зундуйн Бүтэд                                 Саалчин – 3 дахь 1957
  1. 6. Лэгдэвийн Олдох                            Аймгийн дарга – 3 дахь 1957
  1. 7. Сономцэвээний Цогтгэрэл          Хөдөлмөрийн баатар 4 дэхь 1960
  1. 8. Пунцагийн Чогдон                                     Улсын баатар 4 дэхь 1960
  1. 9. Сономцэвээний Цогтгэрэл           Хөдөлмөрийн баатар 5 дахь 1963

10. Пунцагийн Чогдон                                     Улсын баатар 6 дахь 1966

11. Нямочирийн Пүрэвхүү                             Анхны 100 мянгат жолооч – 6 дахь 1966

12. Цэндийн Бадамсүрэн                                Барилгачин 7 дахь 1969

13. Пунцагийн Чогдон                                     Улсын баатар 8 дахь 1973

14. Балданцэрэнгийн Гэндэнпил      Хөдөлмөрийн баатар 8 дахь 1973

15. Бадарчийн Галсандорж                           Хөдөлмөрийн баатар 9 дэхь 1977

16. Гүндийн Чунаг                                Хөдөлмөрийн баатар 9 дэхь 1977

17. Ширбазар Лхагва                            Хөдөлмөрийн баатар 10 дахь 1981

18. Жамбын Норовсамбуу                              Аймгийн дарга 10 дахь 1981

19. Жамбын Норовсамбуу                              Аймгийн дарга 11 дэхь 1986

20. Бадарчийн Галсандорж                           Хөдөлмөрийн баатар 11 дэхь 1986

21. Жамбын Норовсамбуу                              Намын хорооны дарга 12 дахь 1990

22. Цэдэнишийн Баахүү                                 Сум нэгдлийн дарга 12 дахь 1990

23. Батөлзийн Алагаа                          Модны үйлдвэрийн дарга 12 дахь 1990

24. Жамбын Норовсамбуу                              УИХ-ын гишүүн 1992

25. Жамсрангийн Бямбадорж           УИХ-ын гишүүн 1992

26. Жамбын Норовсамбуу                              УИХ-ын гишүүн 1996

27. Жамсрангийн Бямбадорж           УИХ-ын гишүүн 1996

28. Жамсрангийн Бямбадорж           УИХ-ын гишүүн 2000

Ардын хувьсгалын ойн медалиар 305, Их Монгол Улс байгуулагдсаны 800 жилийн ойн хүндэт медалиар 7, шударга журам медалиар 2 хүн шагнагдсан байна.